Kensington High Clarity Privacy Screen Laptop 15.6" 16:10 : HC156A1610A
- SKU:
- HC156A1610A
- UPC:
- Condition:
- New
Description
Features:
- High clarity technology delivers vibrant colors and sharp text
- Privacy-focused viewing angle enhances data security
- Blue light reduction protects eyes and natural sleep cycle
- Mount using the included frameless tab holders or the double-sided tape
- Anti-reflective coating reduces glare
- Features a 2H hardness rating for increased durability and protection
- Meets wipe down (MIL-STD-810H Method 504.3 Contamination by Fluids) testing standards
- 2-year limited warranty
Dimensions & Weights
| Unit | Length | Width | Height | Gross Weight | Net Weight | Volume |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Each | 36.5 cm | 26.9 cm | 8 mm | 250 g | 238 g | 942 mL |
| Outer | 37.8 cm | 27.7 cm | 90 mm | 2.38 kg | — | 9.42 L |